fbpx

Onocholiza – Odpowiedzi na pytania do podologa.

30 kwietnia 2020

Częstym z waszych pytań do podologa jest pytanie dotyczące paznokci, które są oderwane częściowo lub w całości od łożyska.

Podolog odpowiada:

W wielu przypadkach, które spotykam, u pacjentów zgłaszających się do gabinetu podologicznego, jest częściowe oddzielenie się płytki od łożyska lub całkowite mechaniczne zerwanie płytki .
Częściowe oddzielenie się płytki od łożyska nazywany jest onocholizą.
Stan ten zazwyczaj rozpoczyna się od wolnego brzegu lub dystalnie, czyli od strony wałów około paznokciowych .
Po oddzieleniu się kawałka płytki zmienia on barwę na jasnożółtą, lub jest on w jaśniejszych lub ciemniejszych odcieniach, znacząco rożni się barwa od reszty zdrowego i prawidłowo umieszczonego paznokcia.
W przestrzeni która pojawia się w wyniku oddzielenia się płytki paznokcia od łożyska zbiera się złuszczony naskórek oraz bród. Jest to idealne miejsce do gromadzenia się bakterii. Od tego tez możemy uzależnić  kolor paznokcia oddzielonego od łożyska.
Onocholiza może być jednostką wrodzona lub nabytą.
Nabyta może występować przez  choroby takie jak łuszczyca, kontaktowe zapalenia skóry, występowanie liszaja płaskiego.
Może tez być spowodowana nadmiernym wysuszeniem płytki, stycznością z formaldehydami , chemioterapia.
Jednak z najczęściej występujących powodów występowania onocholizy są liczne uszkodzenia mechaniczne.
Na paznokciach dłoni często są spowodowane źle wykonywana stylizacja, przegrzewaniem przepilnikownaiem płytki paznokciowej, uczuleniem ,i jej nadmiernym wysuszeniem.
Na paznokciach stóp mogą być to czynniki wyżej wypisane ,jak w przypadku paznokci dłoni, oraz dodatkowym czynnikiem mogą być otarcia, nacisk spowodowany źle dobranym obuwiem. Często onocholiza u stóp pojawia się u kobiet które noszą często wąskie, ciasne obuwie które podczas chodzenia powodują mikro-urazy, które w następstwie powodują onocholize.
Jednak częstym z zauważalnych problemów jest onocholiza po długim marszu w źle dobranym obuwiu, najczęściej panie zgłaszają się do podologa po wypadach w wędrówki w górach. Wtedy mikro urazy powstają przez źle dopasowane obuwie, za luźne podczas schodzenia w dół, paznokieć uderzając o czubek buta odwarstwia nam się pęka i osłabia. Co prowadzi do odwarstwienia od łożyska i powstania onocholizy z często współistniejącymi odciskami lub krwiakami w obrębie paznokcia lub całych stóp.
Kolejnym z powodów odklejania się paznokcia od łożyska może być ich naturalny kształt, zła krzywizna lub wrastanie paznokcia – jedno lub dwustronne.
Jednym ze sposobów na wyleczenie paznokcia z onocholizy jest wizyta w gabinecie podologicznym – oczyszczenie bezbolesne zmiany i stosowanie preparatów które będą mieć na celu odbudowę i regeneracje łożyska. Nie zaleca się nakładania na paznokieć żadnych lakierów lub preparatów utwardzających.
W domowych warunkach zachęcam serdecznie na konsultacje on-line. Możemy szybko zdiagnozować problem, wykluczyć źródło powstawania, dostosować preparaty indywidualnie – wykluczając przeciwskazania i już teraz rozpocząć terapię by cieszyć się zdrowymi i pięknymi paznokciami.
          Mgr Joanna Janicka – Stolzmann

Zobacz inne posty

Czy kiwi może uczulić ?
23 marca 2020

Czy kiwi może uczulić ?

Czytaj więcej
Coronavirus
17 marca 2020

Coronavirus

Czytaj więcej
Wszystko o wideokonsultacji skype w idr24.pl
11 lutego 2020

Wszystko o wideokonsultacji skype w idr24.pl

Czytaj więcej