fbpx

CZY POWINNIŚMY SIĘ BAĆ KORONAWIRUSA?

11 marca 2020

 

Odpowiadając na zadane w tytule pytanie: przede wszystkim nie panikujmy!

Wirus SARS-CoV-2, znany bliżej jako kolejny z koronawirusów dotarł z początkiem marca również do Polski. W związku z zarządzeniami odgórnymi, zostały odwołane wszelkie imprezy masowe, a wkrótce zostaną zamknięte wszystkie szkoły, przedszkola i uczelnie na terenie kraju. Warto jednak pamiętać, że nadal potwierdzonych przypadków zarażonych jest stosunkowo niewiele, a wyżej wymienione działania rządu są oczywiście wprowadzone w celu zminimalizowania skutków epidemii w Polsce, ale raczej mają charakter profilaktyczny, by w sposób zdecydowany zapobiegać szybkiemu i, w konsekwencji, niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

PROFILAKTYKA

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, czyli w kontakcie z osobą zarażoną, podczas kichania, kaszlu, mówienia, przez styczność ze skażonymi przedmiotami, a także poprzez kał. Całkowite unikanie powyższych sytuacji jest niemożliwe, ale ważne jest, by w celu zredukowania prawdopodobieństwa zarażenia się w powyższy sposób, wcielić kilka z poniższych prostych zaleceń:
> Kichanie w łokieć przy zasłoniętym jednocześnie nosie.
> Jak najczęstsze mycie rąk wodą i mydłem lub środkami dezynfekującymi, a szczególnie przed posiłkami i po powrocie do domu.
> Niedzielenie się przedmiotami codziennego użytku z innymi, np. kosmetykami, sztućcami, butelkami itp.
> Natychmiastowe wyrzucenie zużytej jednorazowej chusteczki do kosza z odpadami.
> Unikanie kontaktu dłoni z twarzą.
W sumie są to podstawowe zasady higieny osobistej, do których nie zawsze się stosujemy, ale które są ważne szczególnie teraz, kiedy ryzyko zakażenia jest najzwyczajniej wyższe. Według statystyk dotyczących koronawirusa, jedna osoba zaraża ok. 2,2 do 3,9 osób w swoim otoczeniu przy 1,2 os. w przypadku grypy czy przy 5-7 os. w przypadku ospy. Problem jednak stanowi fakt, że zarażać mogą również osoby, u których nie występują jeszcze objawy choroby.
OBJAWY
Standardowy okres kwarantanny dla osób, u których występuje podejrzenie choroby to 14 dni. Jest to związane z czasem, z jakim pojawiają się objawy. Zazwyczaj dolegliwości ukazują się średnio w okresie od 2 dni do 2 tygodni po możliwym kontakcie z zakażoną osobą lub przedmiotem. Choroba objawia się następująco:
> Gorączka
> Bóle mięśni
> Duszności, wzmożony kaszel

DZIAŁANIA W RAZIE PODEJRZENIA CHOROBY
Wpierw należy odpowiedzieć dwa pytania:
1. Czy mam objawy choroby?
2. Czy w ostatnim czasie miałem/am kontakt z osobą z potwierdzoną chorobą lub znajdowałem/am się w regionie zagrożonym koronawirusem?
Kiedy odpowiedź jest podwójnie twierdząca, przede wszystkim nie wychodźmy z domu. Możemy zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub udać się do oddziału zakaźno-obserwacyjnego w okolicy, czyli specjalnie wyznaczonych placówek.
Możemy również skonsultować się online. Bez wychodzenia z domu, mamy możliwość umówienia się na internetową konsultację z wybranym specjalistą, by ten odpowiedział na nurtujące nas pytania czy skonsultował występujące u nas lub u dziecka objawy. Jest to kontakt z lekarzem, który nie wymaga podejmowania niepotrzebnego ryzyka.

OSOBY WARTE UWAGI
W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby w podeszłym wieku i z osłabionym układem odpornościowym. Statystyki pokazują, że im osoba jest starsza, tym większe zagrożenie stanowi dla niej możliwa choroba i tym cięższy przebieg może ona mieć.
Warto również zadbać o najmłodszych, ucząc ich zasad higieny osobistej, które nie tylko ograniczają ryzyko zarażenia siebie i pozostałych, ale które, jako dobre nawyki, mogą również zaprocentować w przyszłości.
Wszelakie specustawy i zarządzenia rządowe mogą jednak zdać się na nic, jeśli zabraknie zdrowego rozsądku. Zamiast panikować, bierzmy odpowiedzialność za swoje decyzje, ale przede wszystkim nie podejmujmy niepotrzebnego ryzyka i stosujmy się do podstawowych zaleceń.

 

Zobacz inne posty

Onocholiza – Odpowiedzi na pytania do podologa.
30 kwietnia 2020

Onocholiza – Odpowiedzi na pytania do podologa.

Czytaj więcej
Coronavirus
17 marca 2020

Coronavirus

Czytaj więcej
Poznajcie nas bliżej
1 kwietnia 2020

Poznajcie nas bliżej

Czytaj więcej