fbpx

CZY POWINNIŚMY BAĆ SIĘ GRYPY?

11 lutego 2020

Grypę dość często mylimy ze zwykłym przeziębieniem. Tymczasem to nie to samo. Grypa charakteryzuje się występowaniem nasilonych objawów ogólnych oraz możliwością ciężkich powikłań.
SKĄD SIĘ BIERZE GRYPA?
Choroba jest wywoływana przez wirusa grypy typu A, B lub C. Typ C powoduje zachorowania o niewielkim nasileniu, natomiast typy A i B są odpowiedzialne za cięższy przebieg oraz za epidemie grypy. Typ A dzieli się na podtypy w zależności od budowy wirionu. O zmienności tego patogenu pisaliśmy poprzednio (Szczepienie przeciw grypie). Wirus grypy namnaża się w nabłonku dróg oddechowych i przede wszystkim tam bytuje.
Rezerwuarem wirusa są głównie ludzie. W przypadku typu A mogą nim być również zwierzęta. Choroba jest przenoszona drogą kropelkową, czyli przez wydzielinę z dróg oddechowych. Możemy się z nią zetknąć, gdy osoba chora kicha, kaszle, ale także po kontakcie z brudnymi przedmiotami. Kluczową rolę odgrywają tutaj nieumyte ręce, którymi często bezwiednie dotykamy okolic nosa, ust, oczu.
OBJAWY I TYPOWY PRZEBIEG
Około połowa zakażeń może przebiegać bezobjawowo. Oznacza to, że w naszym organizmie znajduje się wirus, namnaża i może infekować kolejne osoby, ale nie powoduje u nas żadnych dolegliwości. Pozostali rozwijają objawy ogólne oraz objawy związane z układem oddechowym. Do tych pierwszych należą:
• ogólne rozbicie i osłabienie,
• bóle mięśni i stawów,
• bóle głowy,
• wysoka gorączka (nawet do 40 st. C) z dreszczami.
Do objawów związanych z uszkodzeniem nabłonka dróg oddechowych zaliczamy:
• suchy kaszel, często męczący, trwający nawet kilka tygodni,
• kichanie,
• ból gardła,
• katar.
Dodatkowo mogą się pojawić nudności lub wymioty i biegunka.
Zwykle grypa rozwija się w ciągu 1-4 dni od zakażenia i samoistnie ustępuje po ok. 7 dniach. Część objawów może jednak dokuczać nam przez kilka następnych tygodni. Częstą pozostałością po przechorowaniu grypy jest także utrzymujące się osłabienie.
Grypa bywa mylona z przeziębieniem. Przeziębienie przebiega zwykle bez nasilonych objawów, takich jak: gorączka, bóle mięśni i głowy, utrzymujące się kilka tygodni osłabienie, męczący kaszel, czy ból w klatce piersiowej. Nie niesie ze sobą ryzyka ciężkich powikłań. Typowe przeziębienie to lekka infekcja górnych dróg oddechowych z katarem, kichaniem, bólem gardła, która zwykle nie ogranicza znacznie naszej aktywności życiowej.
POWIKŁANIA
U większości osób grypa przebiegnie w sposób typowy, po kilku tygodniach będą mogły zapomnieć o infekcji. Jednak u innych choroba może przebiegać w sposób dramatyczny – z powikłaniami.
Jednym z najczęstszych jest grypowe zapalenie płuc, które może prowadzić nawet do niewydolności oddechowej, z koniecznością zastosowania respiratora włącznie. Na podłożu grypy może również dojść do nadkażenia bakteryjnego, w postaci bakteryjnego zapalenia płuc, wymagającego antybiotykoterapii. U osób chorujących na choroby przewlekłe dochodzi do zaostrzenia podstawowych chorób (co często kończy się wizytą w szpitalu w celu „wyrównania choroby”). Kolejnym powikłaniem jest także zapalenie mięśnia sercowego, prowadzące w ciężkich przypadkach do niewydolności serca. W skrajnych sytuacjach pacjent może wymagać zastosowania krążenia pozaustrojowego, tzw. ECMO. Do powikłań neurologicznych grypy zaliczamy m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz zespół Guillaina-Barrego, charakteryzujący się uszkodzeniem obwodowych nerwów czuciowych, ruchowych oraz tych odpowiedzialnych za funkcje autonomiczne (za pracę narządów wewnętrznych).
Osoby narażone na przebieg grypy z powikłaniami to:
• osoby starsze (>65 r.ż.),
• dzieci i młodzież (zwłaszcza <5 r.ż.),
• kobiety w ciąży, szczególnie niebezpieczny jest II i III trymestr oraz początek połogu,
• chorujące na choroby przewlekłe,
• osoby z osłabioną odpornością, także przyjmujące leki immunosupresyjne,
• otyłe.
Takich pacjentów oraz osoby z ich najbliższego otoczenia należy co roku szczepić przeciwko grypie!
PROFILAKTYKA
Najskuteczniejszą formą profilaktyki grypy jest coroczne szczepienie, o którym pisaliśmy poprzednio. Należy pamiętać, że kobiety w ciąży można, a nawet powinno się szczepić. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania powinno się
• unikać dużych skupisk ludzkich,
• często myć ręce, aby usuwać z nich patogeny,
• unikać dotykania okolic ust, nosa i oczu rękami.
W przypadku zachorowania pamiętajmy o innych – często myjmy ręce, pozostańmy w domu, aby nie rozsiewać wirusa, podczas kichania lub kaszlu zakrywajmy usta chusteczką lub w ostateczności łokciem.

Zobacz inne posty

Bezpłatny webinar OKULUS PLUS
19 listopada 2020

Bezpłatny webinar OKULUS PLUS

Czytaj więcej
Czy kiwi może uczulić ?
23 marca 2020

Czy kiwi może uczulić ?

Czytaj więcej
Coronavirus
17 marca 2020

Coronavirus

Czytaj więcej